kızamık nedir, kızamık belirtisi, kızamık nasıl geçer

Kızamık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kızamık nedir?

Kızamık, özellikle çocukluk çağında çok yaygın görülen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu, vücudun direncini azalttığı için çocukta zatürree, orta kulak iltihabı, menenjit gelişebilir. Bu nedenle tüm dünyada yaygın olan ve ciddi riskler taşıyan bu hastalığa karşı aşılama hayati önem taşımaktadır. Aşının yaygın kullanımından sonra insidans% 95 oranında düştü. Su çiçeği, kızamık, kızamıkçık, hastalık 6 ve 5 gibi hastalıklar döküntülü hastalıklar grubuna aittir. Hepsi viral enfeksiyonlar, virüsler yoluyla bulaşır ve ateş ve öksürük gibi semptomlarla kendini gösterir.kızamık nedir, kızamık belirtisi, kızamık nasıl geçer

Vücudu direnmeye zorlayan bu hastalıklar çocuğunuzu zayıflatabilir. Kızamığın tedavisi olmasa da uygun bakımla hastalık bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu bulaşıcı hastalıklarda, döküntü devam ettiği sürece enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle bebeklik ve çocukluk döneminde aşılara ara vermemek, enfeksiyon olasılığına dikkat etmek ve enfeksiyonlara karşı hijyeni sağlamak çok önemlidir.

Kızamık virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Kızamık, dünyanın önde gelen bulaşıcı virüslerinden biridir. Kızamık aynı anda birçok çocuğun hastalanmasına neden olabilir. Kızamık bağışıklık sistemini çok fazla etkilediği için vücudun direncini düşürür ve bu da zatürre, orta kulak iltihabı ve beyin iltihabı gibi diğer hastalıklara zemin hazırlar. Kızamık, özellikle kış ve ilkbahar aylarında belirgindir. Bu, okul çağındaki çocuklarda enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle okul döneminde yapılan kızamık aşısı vücudun bağışıklığı açısından çok önemlidir.

Kızamık nasıl bulaşır?

Kızamık, paramiksovirüs grubundan morbilli virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu en çok çocuklukta görülmekle birlikte yetişkinlikte de yaşanabilir. Bulaşıcı bir salgın hastalık olan kızamık, doğrudan temas veya solunum yolu yoluyla hızla yayılabilir. Bu virüsler bir saatten fazla kapalı havada kalabilir ve bu havanın solunması ile bulaşabilir. Hastalar, döküntü ortaya çıkmadan 4 gün önce ve kızarıklığın ortaya çıkmasından 4 gün sonra hastalığı başkalarına bulaştırabilir. En yoğun enfeksiyon dönemi, ateş ve öksürük gibi ilk semptomların ortaya çıktığı dönemdir. Kızamık belirtileri, kızamıklı bir kişiyle temastan 8 ila 12 gün sonra ortaya çıkar. Döküntüler 14 gün sonra ortaya çıkar. Bir kerelik kızamık transferi, hastalığa ömür boyu bağışıklık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir