idrar kaçırma, idrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma nedenleri

İdrar Kaçırma ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi Nedene Göre Planlanmalıdır.

30 yaşından sonra başlayabilen ve çeşitli nedenlerle sıklığı artan idrar kaçırma, hijyen sorunları nedeniyle kişilerin toplum yaşamına katılımını engelleyen önemli bir sağlık sorunudur. Kadınların erkeklere göre 4 kat daha sık yaşadığı idrar kaçırma sorunu, menopoz sonrası dönemde 0-50 sıklıkta ortaya çıkar. Her dört kadından biri üriner inkontinanstan muzdariptir.idrar kaçırma, idrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma nedenleri

Kadınlarda doğum süreci pelvik taban kas güçsüzlüğüne neden olur. Bu nedenle çoğul doğum en önemli risk faktörlerinden biridir… Erkeklerde prostat hastalığına bağlı, radikal prostat cerrahisi, radyasyon tedavisi ve sfinkter disfonksiyonuna bağlı nörolojik hastalıklara bağlı idrar kaçırma gelişebilir. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda sigara, obezite, sağlıksız beslenme ve doğuştan pelvik taban kas zayıflığı gibi risk faktörleri vardır.

İdrar kaçırma türleri

İdrar kaçırmanın birkaç nedeni olabilir, türleri şunlardır:

– Stres türü: Kadınlarda üriner inkontinans ile en sık karşılaştığımız stres türüdür. Bu tipte hapşırma, öksürme, efor ve ağır kaldırma nedeniyle idrar kaçırma meydana gelir. Bunun nedeni karın içi basıncının artmasıdır. Bunun en önemli nedeni doğum sırasındaki hasardır ve pelvik taban kaslarının zayıflamasına neden olur. Ameliyat sırasında, yaşlılıkta ve özellikle menopoz döneminde kas esnekliğinde ve gücünde azalma olur, genellikle rahim ve mesane sarkması olur.

– Dürtü tipi: Hastanın hissettiği ve mesanenin istemsiz kasılmalarıyla ilişkili ani ve şiddetli idrar yapma dürtüsünden sonra idrar kaçırma olarak tanımlanır. Özellikle su sesi, soğuk içecekler veya soğuğa maruz kalmak rahatsızlığa neden olabilir.

– Karışık tip: Her iki tipin birlikte yaşandığı bir durumdur.

– Taşma türü: Bu, hastalarda nadiren ortaya çıkan nörolojik bir sorundur. Bu tip mesane idrarı algılamaz. Bu, ileri şeker hastalığı, bazı nörolojik hastalıkları ve prostatın ilerleyici büyümesi olan hastalarda görülür.

İdrar kaçırmaya neden olan durum düzeltilmelidir.

İdrar kaçırma nedenine göre tedavi edilmelidir. Tedavi seçenekleri hem cerrahi hem de ameliyatsız olarak değerlendirilebilir. Ameliyatsız tedavide ilk adım enfeksiyon varlığını tespit etmek ve tedaviye başlamaktır. Öksürüğe neden olan hastalıklar, sigara ve fazla kilolar ortadan kalkar. Mesane eğitimi, pelvik taban egzersizleri, üriner inkontinans cihazları (biofeedback), elektrik stimülasyonu, vajinal ve üretral aletler ve ilaç tedavisi ameliyatsız tedavide kullandığımız yöntemlerdir.

TVT (transobturator vajinal bant), özellikle kadınlarda stres ve mikst tip idrar kaçırma için kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu yöntemle üretranın altına hamak gibi yerleştirilen bir bandajın üretrayı idrar kaçırmaya karşı dirençli hale getirdiğini söyledi. Bu% 90 etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca şiddetli sarkıklığı olan hastalarda kapalı (laparoskopik) cerrahi yöntem de kullanılmaktadır.

Prostat ameliyatı, prostat büyümesi nedeniyle mesanesini boşaltamayan ve taşma idrar kaçağı olan erkeklerde yapılır. Radikal prostatektomi sonrası geç üriner inkontinans için yapay sfinkter ameliyatı yapılır. Acil idrar kaçırma için tıbbi tedavi yöntemi uygulanır. Aşırı aktif mesanenin kasları ilaçla gevşetilir ve daha fazla idrar kaydedilir. İstemsiz kasılmalar ve idrar kaçırma engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir