En büyük sorun obezite

En büyük sorun öbezite

Günümüzde bir çok insanlara çok güzel gözüken bir yiyecek içecek bulunmaktadır. Bir çoğumuzda dayanamayıp bu yiyecek içecekleri fazlasıyla tüketmekteyiz.  Bu da bizim sağlığımızı tehdit etmekte ve obez olmaktayız. Bu sorunu çözmek için diyet yapmamız gerekmektedir. Diyet bizim için bir çok fayda sağlamaktadır. Ama ilk önce diyetin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir.obezite, diyet ile obeziteye son, obezite diyeti

Sağlıklı diyet nedir

Diyet kısaca sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek için gerekli olan yemek yeme düzenine diyet denir. Sağlıklı diyet ise pazartesi günü başlarım demediğimiz diyettir.  Zihnimizde ki bir çok sorunu yasakları unutup acıktığımızda ruhumuzun istediği yemekleri hissederek yemektir. Ruhsal ve fiziksel sağlığımızın çok daha önemli olduğunun farkına vararak yemek seçimlerimizi ona göre yapmaktır. Sağlıklı diyet beden-ruh-zihin üçlüsünün hep bir arada olmasını sağlamaktır. Kilolar estetik açıdan ve dış görünüş olarak güzel bir görüntü değildir. Orta yaşlarda kilo almaya uygun bir vücut yapısına sahip olur. Kilo almamızın sebebi yaktığımızdan çok kalori almamızdır. Kilo vermek istiyorsak yediğimiz kaloriyi düşürmeli yada daha çok kalori yakmalıyız ve normal bir kiloya geldiğimizde o kiloyu korumak önemlidir.

 Diyet yapmanın faydaları

Diyet yapmanın kilo vermek dışında faydaları da vardır.  Bunlar şu şekilde sıralanabilir

Kendinizi daha enerjik hissedin

Belirlenen diyet programını yapmak sizin için daha enerjik bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Demir gibi bazı vitamin ve mineraller de hücrelerinizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi kullanmalarına yardımcı olur. Bu sayede vucüdunuz daha düzgün bir şekilde çalışır. Sağlıklı beslenmek bunun yanında bir de şeker oranınızda meydana gelecek ani değişmeleri ve ani yorgunlukların oluşmasını sağlayacak hızlı değişmeleri önler.

Kardiyovasküler sağlınığınızı sağlar

Yediğimiz besinler sizin daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Örneğin C vitamini olan besinler damar sağlığınız üzerinde bir çok fayda sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmek kalp krizi ve felç geçirme riskinizi azaltır. Yüksek kan basınıcınızıda azaltır. Badem , balık gibi gıdalardan gelecek olan sağlıklı yağlar kolestorölünüzün düşmesini yardımcı olur ve kalp sağlığınız korunmuş olur. Tam tersi fast food içerikli besinler ise kolestorölünüzü yükseltir ve kalp krizi geçirme olasılığınızı artıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir