burun çeşitleri, burun çeşitleri neler, kaç çeşit burun var

Burun Çeşitleri Nelerdir?

KEMERLİ BURUN 

Ülkemizde oldukça sık rastladığımız, görsel olarak kişiyi en çok rahatsız eden burun şeklidir.  Ameliyat sırasında yaklaşımım kemerin büyüklüğü ile orantılı olarak değişiyor. Eğer kemer az ise,çoğu zaman kontrollü bir şekilde kemeri törpülemek yeterli olur. Fazla miktardaki kemerlerde ise kemeri düzeltmek için törpüden ziyade özel keskiler kullanmaktayım. Burada işin püf noktası kemerin alınması sırasında aşırıya kaçılmamalıdır ki; bu durum nispeten telafisi daha zor şekil problemlerine yol açar.Burun çirkin ve hoş olmayan görünür.Kemerli burun yapısına genellikle düşük burun ucu da eşlik eder.Ameliyat esnasında burun ucu düşüklüğü tam olarak giderilmelidir.Şayet burun ucuna müdahalede bulunulmazsa burun uzun gözükür ki buda estetik açıdan arzu edilen bir görünüm değildir.burun çeşitleri, burun çeşitleri neler, kaç çeşit burun varEĞRİ BURUN 

Daha önce gerçekleşmiş bir burun kırığı nedeniyle yani travma sonrasında yada doğumsal nedenlerle oluşan eğri burun; burun estetik ameliyatlarında cerrahı en çok zorlayan ve cerrahın gerçek anlamda kendisini test etmesini sağlayan bir burun problemidir.Bilgi,birikim ve cerrahi beceri gerektiren bu vakalarda anlamlı bir düzeltme çoğu kez başarı kriteri olarak görülmelidir.Ben bu tip vakalarda mutlaka açık tekniği tercih ediyorum.Burun eğriliğinin belirgin olduğu yere göre cerrahide kullanacağım yöntemler değişkenlik gösteriyor.Yani kemik kısım eğriliklerinde farklı,burun orta kısmı olan kıkırdak eğriliklerinde farklı,burun ucu eğriliklerinde ise apayrı teknikler kullanıyoruz.Cerrahi rotamızı eğrilik olan kısma göre çiziyoruz.Eğri burun düzeltildiği zaman özellikle alt bakışta düzgün durmayan burun delikleri de düzelecektir.

SARKIK (DÜŞÜK) BURUN UCU

Yaşlanmanın ve yerçekiminin insan vücudundaki en önemli etkilerinden birisi dokulardaki sarkmadır. Bu kendini burun ucunda daha çok belli eder. Yaşlandıkça burnumuz sarkmaya meyleder. Her ne kadar fizyolojik bir süreç kabul etsek de şayet burun ucu sarkıklığımız varsa bu durum iyice belirgin hale gelir.

Burnun üst dudakla yaptığı açı normalde 90-100 derecedir. Sarkık olan burunlarda ise bu açı 90 derecenin altındadır. Yani burun üst dudağa doğru adeta bir sarkma gösterir.Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren bir görünümdür ki; ülkemizde de sık rastlıyoruz.

Ameliyatta genellikle açık tekniği bir avantaj olarak görüyor ve uyguluyorum. Burun ucunu olması gereken şekilde kaldırdıktan sonra burun ucunda düşme olmaması için bu bölgeye destek kıkırdak doku yerleştiriyorum. Bazen bu destek kıkırdak dokuyu burun orta bölmesine kalıcı dikişlerle dikiyor ve sabitliyorum. Dolayısıyla burun ucunun ameliyat sonrasında düşmemesini sağlıyorum.

Merak edilen diğer bir konu ise burun ucu kaldırıldığında üst dudağında kalkıp kalkmayacağıdır ki; ameliyat sonrasında kesinlikle dudağın yapısı veya şeklinde bir değişiklik olmaz. Eğer ameliyat sırasında burun orta kısım kıkırdağı aşırı miktarda alınırsa sonucunda burun ucunun aşırı kalkık olduğu bir durum ortaya çıkar ki bu da arzu ettiğimiz bir sonuç değildir. O nedenle bu tip müdahalelerde konservatif davranılmalı,kıkırdak yapıdan gerektiği kadar parça çıkarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir